Sivilce Sorunları için Doğal Çözümler

Sivilce olarak da bildiğimiz akne vulgaris özellikle ergenlik yaşında olmak üzere her yaşta görülebilen yaygın bir cilt hastalığıdır. Akne ciltteki yağ bezlerinin kanallarının tıkanması sonucu sebum denen koruyucu maddenin kıl kökünde birikimi ve dışarı atılamamasından kaynaklanan bakterilerin üremesi sonucu oluşan iltihaplı kızarık şişliklerdir.

Özellikle ergenlik dönemindeki hormon değişimleri ciltteki yağ dengesinin bozulması sonucu sıklıkla karşılaşılır. Aşırı stres, gözeneklerin tıkanmasını sağlayan uygunsuz makyaj, cildin yeterli temizlenememesi gibi sorunlarda aknelerin oluşumu için yer hazırlar. Sivilcelere doğal çözüm olarak

Sivilce Sorunlarına Doğal Çözüm Yöntemleri

İyi ve dengeli bir beslenme, sabah ve akşam olmak üzere cildin derinlemesine temizlenmesi, stres kontrolü akne oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır.

İçerisinde salisilik asit ve askorbik asit bulunan doğal maskelerle de sivilceler kontrol altında tutulabilir. Sivilcelere doğal çözüm için;

Bal iyi bir temizleyici ve antiseptiktir.2 çorba kaşığı limon ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırın yüzünüzün tamamına sürün 20 dakika kadar bekletin ılık suyla durulayın.

Tarçın içerisinde bulunan doğal antibiyotikler sayesinde sivilceler için doğal çözümlerden bir tanesidir. Bir miktar tarçın kabuğunu temiz su içerisinde 10 dakika kadar kaynatın, ılındıktan sonra temizlenmiş cildinize tonik olarak kullanın.

 Domates içerisinde bulunan A,B,C,K vitaminleriyle kalsiyum, fosfor ve potasyum sayesinde sivilceleri kurutur.

2 çorba kaşığı domates rendesine 1 çorba kaşığı nişasta karıştırıp yüzünüze sürün 15–20 dakika sonra ılık suyla durulayın. Domates egzaması olanlar için ve hassas ciltler için uygun değildir. Sık yapılmaması gereken bir maskedir. Uzun süre yapıldığı zaman cildi duyarlı hale getirebilir.

1 çorba kaşığı limon suyu,2 çorba kaşığı maden suyu,1,5 çorba kaşığı gül suyu karıştırılır. Hazırlanan karışım temizlenmiş cilde uyumadan önce tonik olarak uygulanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*