Bebeğinizin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır

Sağlıklı Bir Gelişim için Bebeklerin Uyku Düzeni

İnsanlar doğdukları ilk günden itibaren vücutlarının ihtiyaç duyduğu günlük enerjileri sağlayabilmesi için uykuya gereksinim duymaktadırlar. Sağlıklı gelişimleri için bebeklerin, uykuya duydukları gereksinim büyüklere oranla daha fazladır ve günlerinin büyük bir kemsini uykuda geçirirler.

Bebekler sağlıklı bir gelişim için günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler ve uykuda geçirdikleri bu süre yaşları ilerledikçe azalmaktadır. Bebekler, yalnızca beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için günde 5 veya 7 kez uyanırlar. Doğumdan sonraki ilk birkaç aydan sonraki günlerde bütün geceyi uykuda geçirmeye alışırlar. Sabahları erken saatlerde uyanırlar, gün boyunca uyudukları süreler azalmaya başlar gün boyunca birkaç defa daha uyurlar.  5. Ayına giren bebekler günde ortalama 14,5 saatlerini uykuda geçirirler.

Bebeğinizin gelişim dönemlerini sağlıklı bir şekilde geçirmesi için uyku düzenlerinin iyi bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bebeklerin uyku düzenlerinin ayarlanması anne ve babalarının ellerinde olan bir durumdur. Peki, anne ve babalar bebeklerinin uyku düzenlerini nasıl ayarlanmalıdırlar. Bunu özetleyen birkaç öneriyi anne ve babalar ile paylaşalım.

  • Bebeğinizin uykusunu geçireceği ortam iyi bir şekilde düzenlenmelidir.  Bebeğin uyuduğu ortam ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Ayrıca bebeğiniz uyurken üzeri örtülmelidir.
  • Bebeğinizin uykusunu engelleyecek zamanlarda ve ortamlarda uyuya kalması izin vermeyin. Örneğin; bebeğinizin beslenme saatinden hemen önce uyuya kalmasına, bez değişim saatinden önce veya konuk beklediğiniz zamanlarda uykusunu engelleyecek ortamlarda uyuya kalmasına izin vermeyin. Bebeğinizin uyuyabileceği en uygun ortamı seçin.
  • Günlük programlarınızı bebeğinizin uyku düzenine göre planlamanız, daha sonraki dönemlerde yaşayacağınız sorunların engellenmesini sağlayacaktır.

Bebeğinizin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*