İnsanların En Çok Uğraştığı Sağlık Sorunları

Dünyada pek çok hastalık mevcut. Bazen en sık görülen hastalıklara yakalanabildiğimiz gibi bezende milyonda bir görülen bir hastalıkla karşı karşıya kalabiliriz. Yapılan araştırmalar dünyada en çok görünen hastalıkların başında zatürree ve bronşit geliyor onu ishal, AİDS ve depresyon takip ediyor.

İnsanlığın En çok Uğraştığı Hastalıklardan Bazıları

En Çok Görünen Sağlık SorunlarıZatürre birkaç akciğer lobunun iltihaplanması şeklinde oluşur. Genelde kış aylarında oluşur ve hava kesecikleri iltihaplı bir sıvı ile dolar. Akciğerlerin görevi olan alışveriş bozulur ve kanda oksijen artar. Zatürreye neden olan mikroplar yakın temas sonucu kişiden kişiye bulaşır. Salgın şeklin de yayılabilir fakat soğuk algınlığı kadar bulaşıcı değildir.

Bronşit akciğerlere giden hava yollarının iç yüzündeki zarın iltihabıdır. Akut ve kronik bronşit olarak ikiye ayrılır. Akut bronşit hastalıklarla beraber görülebilir. Ancak kronik bronşit ciddi bir rahatsızlıktır ve mutlaka tedavi edilmelidir. Akut bronşit de tedavi edilmediği takdirde kronik bronşite dönüşebilir. Bu yüzden dikkatli olmalı ve mutlaka doktora görünmeliyiz.

İshal dışkının sık ve sıvı şeklinde gelme durumudur. Bir hastalık değil bir semptomdur. Dünyada ölüm 5 yaşın altındaki çocuklarda ölümün ikinci büyük nedenidir. İshalin pek çok nedeni vardır. Bunların başında magnezyum ve c vitamininin aşırı derecede alınması gelmektedir. İshal kalın bağırsağın yeterinse sıvı çekmemesinden oluşur. İshal karın ağrısı ve kusma şikayetlerini de beraberinde getirir. Su ve tuz kaybı olarak da tanımlanabilir. İshalin tedavisinde kaybedilen su vücuda takviye edilir.

AİDS cinsel yolla bulaşan bağışıklık sisteminin çökmesini sağlayarak hastanın en ufak bir mikropta bile ölmesine neden olmaktadır. Bulaşıcı bir hastalıktır ve kan yoluyla bulaşır. Bu yüzden cinsel partnerimizi seçerken dikkatli olmalı ve cinsel ilişki esnasında mutlaka prezervatif kullanmalıyız.

Depresyon ise ruhsal gerginlikler sonucu ortaya içe kapanma şeklinde çıkan bir ruhsal rahatsızlıktır. Ani ölümler, yaşanan çok acı olaylar ve stres depresyona neden olan faktörlerden biridir. Tedavisinde bazen antidepresan ilaçlar kullanılmakla birlikte bazen de sadece terapi yeterli olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*