Anne olmak, annelik deneyimi

En Harika Deneyim Annelik

Bir kadının hayatındaki en harika deneyimlerden bir tanesi olan annelik üzerine birkaç bilgi paylaşacağız sizlerle.

Sizin yakın ilginize muhtaç olan bebeğiniz dünyaya geldi. Bebeğinizin dünyaya geldiği ilk andan itibaren ona olan sevginizi açık bir şekilde gösterin, bunun için ilk günden itibaren bebeğinize bol bol zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

Müthiş bir donanıma sahip olarak dünyaya gelen bebeğiniz, doğumdan sonraki bir iki saat içerisinde duyduğu seslere başını çevirebildiği, gözler ile iletişim kurulabildiği ve en önemlisi annesinin kokusunu tanıyabildiği gözlemlenmiştir. Bu sebeple, bebeğinizin doğumdan sonraki ilk bakımlarının yapıldıktan sonra bebeğinizi göğsünüze alın ve sizin kokunuzu hissetmenize olanak tanıyın ve en önemlisi göz göze iletişim kurmanıza olanak tanıyın. Bu işlemlerin hemen arkasından bebeğinizi emzirin, ilk 24 saat içerisinde en az 6-8 kez bebeğinizi emzirmeniz uygun olacaktır. Bebeğinizi emzirirken anne ile bebek arasında yakın bir bağ oluşur ve bebeğinizin karnı doyar. Ayrıca annesine yakın olduğu içinde kendisini güvende hisseder.

Doğum öncesi ve sonrasında bu mutlu olayı eşinizle de paylaşmayı ihmal etmeyin. Çünkü nasıl anne ile bebek arasındaki bağ önemli ise, anne-baba-bebek arasındaki bağda o derece önemlidir.

Anne olmak, annelik deneyimiBebeğinizin annesinin ve babasının seslerini duymaktan hoşlanır ve sizlerin seslerini diğer seslerden kolayca ayırt edebilir. Bebeğinizin sizleri uyarmak için çıkardığı seslere veya sinyallere dikkat edin ve onun yardıma ihtiyacı olduğu anda onun yanında olun. Bu sayede bebeğiniz kendisini güvende hissedecektir ve bu güven duygusu ile bebeğinizin ruhsal dengesini sağlıklı bir şekilde geliştirecektir.

Bebeğinizi hastaneden çıkarıp evinize getirdiğiniz ilk gün hayatınızın en heyecanlı bir anını yaşayacaksınız. Yüklendiğiniz bu sorumluluk ile biraz gergin olmanız son derece normal olmaktadır. Bu gerginliği kolayca atlatabilmek için eşinizin ve ailenizden yardım isteyin, bu sayede bu gerginliğin verdiği sıkıntılardan rahatça kurtulacaksınız.

Bebeğinizin en çok ilgiye ve yardıma ihtiyaç duyacağı bu günlerde, bebeğinize daha fazla zaman ayırabilmek için yapacağınız ev işlerinde ailenizden ve eşinizden yardım isteyin. Fırsat buldukça da bebeğinizle sürekli zaman geçirin.

Bebeğinizle sürekli ilişki de olduğunuz bu dönemlerde herhangi bir soruna neden olmaması için vücut temizliğinize çok dikkat edin.

Doğumdan sonraki 5-6 haftalarda doktorunuza giderek doğum sonrası kontrollerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Doğum önceki sağlığınıza kavuşmak için doktorunuzun size söyleyeceği tavsiyelere ve uyarılara dikkat etmelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*