Çocuklarda boyunun uzaması için gerekli besinler nelerdir

Çocukların Boyunun Uzamasını Sağlayan Besinler

Dünyamızda birçok besin alınması gereken vitaminler, proteinler, vb gibi insan vücudu için gerekli olan besinler bütün çocuklar için faydalıdır. Ama biz bu konumuzda çocukların boylarının uzamasını sağlayan besinlerden bazıları anlatacağız. Çocuğun boylarının uzamasını sağlayan besinler arasında aşağıdaki ürünler yer almaktadır.

  • Bu besinler arasında en çok fayda sağlayan besinler arasında en önemlisi olan süt ve süt ürünleri gelmektedir.
  • Çocuğun boyunun uzaması için gerekli besinlerden bir diğeri ise brokolidir.
  • İyi bir kalsiyum kaynağı olan kuru meyveler çocuğun boyunun uzamasını sağlayan besinlerdendir.
  • En yüksek kalsiyum içeren besin olan susam çocukların boylarında en çok fayda sağlayan besinlerden bir tanesidir.
  • Konumuzda anlatacağımız son besin öğesi soya fasulyesi gelmektedir.

Bu Besinlerin Kısaca Açıklamaları

Çocuklarda boyunun uzaması için gerekli besinler nelerdir

Süt ve süt ürünleri çocuğun boyunun uzamasındaki önemi

Süt ve süt ürünleri çocuğunuzun boyunun uzaması için önemli besinler arasında yer almaktadır. Gün içerisinde 2 su bardağı süt içilmesi çocukların boyunun uzamasını sağlayacağı gibi çocukların kemik yapısının da gelişmesini sağlayacaktır. Sütün çocukların boyunu uzatmasında daha fazla fayda sağlayabilmek için gece yatmadan öce içilmesi gerekmektedir. Çünkü bu saatte içilen süt çocukların boyunun uzaması için gerekli olan hormonun salgılanmasını sağlayacaktır. Bunun yanında süt ürünleri arasında yer alan yoğurt, peynir, ayran, gibi besinlerde çocukların boyunun uzamasında fayda sağlayacak besinler arasında yer almaktadır.

Çocukların boyunu uzatan diğer besin brokoli

Çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlayan brokoli, çocuğunuzun boyun un uzamasında sağlayan besinlerden bir diğeridir. Tabi brokolinin çocuklarlar tarafından çok sevilmesi de çocuklar tarafından belirli aralıklarla tüketilmesi faydalı olmaktadır.

İyi bir kalsiyum kaynağı olan kuru meyveler

Kuru meyveler içerdikleri kalsiyum sayesinde çocukların boylarının uzaması sağlayan önemli besinler arasında yer almaktadır. Kuru meyvelerin tüketim miktarı kilo alma açısından önemlidir. Çünkü fazla tüketilmesi fazla kilo alımlarına neden olabilmektedir. Gün içerinde alınabilecek 4-5 kuru kayısı, 2 kuru incir, 1 avuç kuru üzüm seçeneklerinden bir tanesi tercih edilmesi boyların uzaması için yeterli olacaktır.

En çok kalsiyum içeren Susam

En çok değerde kalsiyum içeren susam çocukların boylarının uzamasında önemli bir yere sahiptir. Susamın içerdiği yağ miktarının fazla olması tehlike arz etmektedir. Bazı günlerde çocuklara ekmek yerine simit verilerek susamın içerdiği kalsiyumdan faydalanılabilir.

Zengin Kalsiyum Kaynağı Soya Fasulyesi

Zengin kalsiyum içeriği olan diğer bir besin ise soya fasulyesidir.  Çocuklardaki boyun uzaması için gerekli olan bu besin ihmal edilmemelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*