Çocuklardaki İştahsızlık Nedenleri

Çocuklardaki İştahsızlık Nedenleri

Çocukların iç dünyalarında yaşadıkları olaylar, onları iştahlı ve iştahsız yapan faktörlerin başında gelmektedir. Çocuğun iştahını kesen faktörler arasında onun bilinçaltındaki endişe, üzüntü, nefret veya kıskançlık gibi bir duygu olabilir. Eğer çocuğunuzun iştahsızlık sorunu olup olmadığını araştırıyorsanız, öncelikle fiziksel bir rahatsızlığı olup olmadığını araştırmalısınız. Bunun yanında duygusal yönlerden bir sorun olup olmadığını da araştırmanız gerekmektedir. Çünkü çocukların iştahsızlık yaşamalarında yukarıda söylediğimiz gibi bilinçaltına yerleştirdikleri duygular çok büyük önem taşımaktadır.

Çocuklardaki İştahsızlık NedenleriÇocuklarındaki iştahsızlık sorunu araştıran anne babaların mutlaka göz ardı etmemesi gereken bir konu da aynı yaştaki çocukların bile her konuda birbirlerinden farklılıklar göstermesidir. Bu nedenle çocuğunuzdaki bir konu hakkında başka çocuklara bakarak karar vermemelisiniz. İnsan gelişiminde bireysel farklılıkların bulunduğunu bilmenizde fayda olacaktır. Kısacası çocuğunuzun iştahsızlık gibi bir konuda veya herhangi bir konuda başka çocuklara bakarak kendi çocuğunuz konusunda karar almayınız. Her çocukta farklı olan büyüme hızı ile orantılı bir şekilde değişen yemek yeme kapasitesi olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun başka çocuklara göre değerlendirilmesi çocuğunuzun duygu dünyasını da olumsuz yönde etkileyecektir.

Çocuklardaki iştahsızlık sorunlarına karşı çözüm yolları

  1. Temiz hava ve dışarıda yapılan gezintiler veya oyunlar yardımı ile çocuğunuzun iştahının artırılmasına yardımcı olabilir.
  2. Çocuğunuza yemeğin sunulması da iştah artırıcı bir unsurdur.
  3. Öğün aralarındaki hamburger gibi fast food tarzı veya abur-cubur atıştırmalarını engelleyin.
  4. Çocukların sizden örnek aldığını unutmayın. Yani sizde düzenli bir şekilde yemek yiyin ki ocuklarınızda sizden örnek alarak düzenli bir şekilde yemeklerini yesinler.
  5. Çocuklarınıza yemeğin sofrada yenmesini alışkanlık haline getirmeye çalışın. Sofrada yemeyen çocuklar için arkalarından koşarak bir şeyler yedirmeye çalışmayın.
  6. Yemeğini yemeyen çocuğunuza karşı cezalandırıcı davranışlardan olabildiğince kaçının. Cezalandırdığınız çocuk size olan tepkisini yemek yemeyerek gösterebilir.
  7. İştah şurubu gibi satılan ilaçlar ile çocuğunuzun iştahını artıracağınızı düşünmeyin. Bu tür ilaçlardan kesinlikle uzak durunuz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*