Çocuklarda Göz Tembelliği Tespiti ve Tedavi Yöntemleri

Göz tembelliği tıpta ambliyopi olarak adlandırılmaktadır. Ambliyopide yani göz tembelliğinde her iki gözde veya gözlerden birinde görme keskinliğinde yüzde 20 veya daha fazla azalma olması olarak açıklanabilir.

Göz tembelliği, tablum da sık olarak rastlanan ve çok az bilinen bir sorundur. Göz tembelliğinin fark edilmesi oldukça zordur. Fark edildiği zamanda çoğunlukla tedavi için geç kalınmış demektir. Ama göz tembelliğine zamanında fark edildiği ve tanı konulduğu zaman en kolay tedavi olan hastalıklardan bir tanesidir.

Doğumsal veya sonradan ortaya çıkan bazı göz bozuklukları (katarak, şaşılık, vb.) gibi nedenlerden dolayı göz tembelliği gelişebilir. Bu bozuklukların tedavisi ile göz tembelliği sorunu da ortadan kaldırılabilir. Bu sebeple eğer ailesinde göz tembelliği olan varsa ya da şaşılık olan varsa, bu çocukların 3 yaşından önce muayene olması gerekmektedir.

Göz tembelliğinde Tedavi Yöntemleri

Göz tembelliğinin en önemli nedenleri arasında şaşılık gelmektedir. Göz tembelliğinin ilk etap da tedavisi 10 yaşına kadar yapılabilmektedir. Ama tedaviye ne kadar erken başlanırsa o derece başarılı sonuçlar alınacaktır. Bu tedavilerde en başarılı sonuçlar ise 6 yaşına kadarki olan süreçte alınmaktadır. Göz tembelliği tanısı zamanında konulduğu takdirde tedavi sürecinde sağlam göz kapatılarak, beyne bulanık gören gözünde iyi görüldüğü sinyali verilmeye çalışılır. Bu işlem kademeli olarak devam eder ve gözdeki görme yeteneğinin düzeltilmesi hedeflenir. Daha sonraki süreçlerde ise gözlük verilerek iki gözünde sağlıklı olarak görmesi sağlanır.

Göz tembelliği ebeveynler tarafından tespit edilebilir mi?

Göz tembelliği ebeveynler tarafından tespit edilememektedir, ancak detaylı bir şekilde yapılan göz tedavilerinden sonra tespit edilebilmektedir. Şikâyeti olan çocuk hangi yaşta olursa olsun göz tembelliği için tedavi edilebilir. Daha öncede söylediğimiz gibi erken yaşarda tespit edilen göz tembelliğinde başarı oranı daha yüksektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*