C Vitamininin Faydaları

Sağlığımız açısından büyük önem taşıyan C vitamini, biyolojik işlevlerin çeşitliliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Suda eriyen bir madde olan C vitamini; brokoli, brüksel lahanası, maydanoz, domates, lahana, kivi, ananas, kızılcık, ahududu, kavun, patates, şalgam ve pazı gibi meyve ve sebzelerde bulunur. Diğer canlıların aksine, insan vücudu C vitamini ihtiyacını kendi başına üretemez, bu nedenle günlük C vitamini kullanımı önemlidir. Peki, günlük C vitamini alımı ne kadar olmalıdır?

Kadınlarda ortalama 70 miligram olan günlük doz, erkeklerde ortalama 65 miligramdır. Yeterli miktarda C vitamini alınmadığı takdirde, kansızlık, yorgunluk, iştahsızlık, diş eti kanamaları, yaraların normalden geç iyileşmesi ve soğuk algınlığı gibi durumlar sıklıkla görülür. Ayrıca, C vitamini eksikliğinde kanser ve bazı enfeksiyon hastalıklarının yanı sıra, kalp rahatsızlıklarının görülme olasılığı da artmaktadır.

c vitamininin faydalarıKolajen yapıcı özellikli C vitamini, tüm yararlarının yanı sıra antioksidan olma özelliği ilde de büyük önem taşır. Vücudu serbest radikallere karşı koruma özelliği bulunan C vitamini, kalp krizini önlemeye de yardımcıdır. Bu özelliklerinin yanı sıra, anemi tedavileri, sıradan soğuk algınlıkları ve katarakt oluşumunu engellemede de önemli bir yardımcıdır.

Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalandığımızda genellikle meyve yememiz ve portakal suyu içmemiz tavsiye edilir. Bunun nedeni, portakal ve diğer birçok meyvenin C vitamini açısından oldukça zengin olmalıdır. C vitamini ise, vücudun kuvvetlenmesinde ve güçlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*