Bebeklerde Sağlıklı Dil gelişimi

Bebeklerde Sağlıklı Dil Gelişimi

Bebeklerde Sağlıklı Bir Dil Gelişimi için Ne Yapılmalıdır?

İnsanlar doğdukları ilk andan itibaren sürekli, gelişim dönemlerinden geçerler. Oyun oynaması, hareket etmesi, yürümesi, yemek yemesi, gibi birçok konuda bu dönemleri geçirir, büyür ve olgunlaşırlar. Bu dönemler içersinde bebeklerin büyümesi ve olgunlaşması ile konuşmaları da gelişir. Bu konuşma gelişimi, doğum sonrası ilk birkaç ayda ağlama ve bazı hareketler ile kendisini anlatmaya çalışacaktır. Bu dönemler, bebeklerin büyümesi ve olgunlaşması ile yerini yavaş yavaş kelimelere ve cümlelere bırakacaktır.

Her Çocukta Konuşma Becerisi ve Dil Gelişimi Aynı mıdır?

Bebeklerin konuşma kabiliyeti ve dil yeteneği her bebekte aynı zamanda veya hızda gerçekleşmeyebilir. Bazı bebekler, aynı yaşıt ve cinsiyetteki akranlarına göre daha hızlı veya yavaş bir konuşma ve dil kabiliyeti gösterebilir. Bu farklılık üzerinde sosyal çevre, fiziksel özellikler, aile tutumları gibi birçok neden olabilir. Bu sebeple de çocukların konuşması, üzerinde anne ve babalara büyük sorumluluklar düşmektedir. Her anne ve baba çocuğunun konuşma becerisinin, kelime dağarcığının sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamalıdırlar.

Sağlıklı Bir Dil Gelişimi için Anne ve Babalar Ne Yapmalıdırlar?

Çocukların, sağlıklı bir dil gelişimi için anne ve babaların yapabileceği birçok yöntem vardır. Bebeklerin dil gelişimleri, belli bir döneme ulaştığı zaman anne ve babaların sorumlulukları daha da artmaktadır.

Bebeklerde Sağlıklı Dil gelişimiDoğumun ilk günlerinden itibaren, bebeğinizle bol bol sohbet etmelisiniz. Onunla konuşurken, bebeğinize kendi ismi ile hitap etmeniz çok önemlidir. Onunla sohbet ederken, bebeğinize çevresindeki şeylerden bahsedebilirsiniz. Çevresinde olan her şeyin ismini ona söyleyin; hatta bu durumu daha eğlenceli bir duruma getirmek için bu eşyalarla ilgili hikâyeler bile anlatabilirsiniz. Bu sayede bu kavramlar, bebeğinizin zihnine daha kolay yerleşecektir. Bebeğinizin anlamasının zor olduğu cümleler veya uzun cümleler olmadığı müddetçe, onunla bir yetişkin insanla konuşuyormuş gibi konuşabilirsiniz. Onunla konuşurken hızlı konuşmamaya, bebeğinizin anlayabileceği bir hızda konuşmaya dikkat etmelisiniz. Yavaş konuşmanız sayesinde bebeğiniz kelimeleri daha kolay yakalayabilir.

Bebeğinizin kelime dağarcığını ve konuşma becerisini geliştirmek için resimli kitaplarda alabilirsiniz. Bebeğinizin öğrenmesini istediğini kavramlara veya eşyalara ait resimli kitaplar alabilirsiniz. Örneğin; içerisinde hayvanların resimlerinin olduğu bir kitap güzel olabilir. Dikkat çekmesi ve bebeğinizi öğrenmeye teşviki açısından renkli olması da güzel olacaktır. İçeriğinin renkli olması sayesinde de bebeğinize renkleri öğretirken de sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca, aldığınız kitaplardaki figürlerin de gerçekleri ile uyumlu olmasına dikkat edin.

Bebeğinizin öğrenmelerini pekiştirmek ve öğrenimini kolaylaştırmak için onunla konuşurken, bebeğinizden de yanıt almaya çalışın. Bunun için anlamakta zorlanmayacağı, küçük sorular sorarak öğretmeye çalıştığınız kavramlarla ilgili yanıtlar almaya çalışın. Bebeğinizin ilk zamanlarında bu yanıtlar hareketler ile olabilir, ama dil gelişiminin olgunlaşması ile kelime dağarcığı zenginleşecek ve sizin sorularınıza bir iki kelime kullanarak yanıtlar vermeye çalışacaktır. Onun söylediği bu bir iki kelime yanlış olabilir; ama bu da bebeğinizin dil gelişimi açısından önemlidir ve onula konuşurken sabırlı olun. Kelimeler zihnine yerleştikçe doğru söylemeye başlayacaktır. Zaten bebeğinizin konuşmaya başladığı ilk dönemlerde kelimeleri yanlış telaffuz etmesi doğal karşılanmalıdır.

Ev içerisinde yaptığınız işleri ona göstererek yapabilirsiniz ve yaptığınız işler hakkında onunla konuşabilirsiniz. Bu da bebeğinizin kelime dağarcığının gelişmesini sağlayacak ve kavram, nesne ve olaylar arasında ilişki kurmasına yardımcı olmuş olursunuz. Konuşmalarınız esnasında, bebeğinizi motive edici davranmanız, bebeğinizin başarı duygusunu artıracak ve daha kolay öğrenmesini sağlayacaktır. Bebeğinize baskı yaparak konuşturmaya çalışmayın.

Anne ve babası ayrı dile sahip bebeklerdeyse, anne ve baba kendi dilleri ile konuşması bebeğin her iki dile ait dil kurallarını öğrenmesini sağlayabilir. Örneğin; babası Türk, Annesi İtalyan olan bir bebek ile Babanın Türkçe konuşması annenin İtalyanca konuşması, bebeğin her iki dili de öğrenmesini sağlayacaktır. Çünkü bebek, baba ile farklı anne ile farklı dil kurallarına göre konuşacağı için iki dile ait dil kurallarını ve kelimeleri öğrenecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*