Bebeklerdeki zeka gelişimi

Bebeklerde Sağlıklı Bir Zekâ Gelişimi İçin Neler Yapılabilir

Erken çocukluk dönemlerinde zekâ gelişimini, temelinde çocuğunuzun farklı öğrenme deneyimlerinin karşılanmasına bağlı olarak gelişir. Bebeklere sağlanacak bu öğrenme deneyimleri çocuğunuza farklı görüntüler, sesler dokular, nesneler ve hareketler sunmakla ilgilidir.

Bebeğinizle etkileşim içerisinde birebir oyun oynayarak, onun en iyi öğrenme deneyimini gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Bu birebir oyun oynama bebeğinizin önüne bütün oyuncakları ona sunmak olarak değerlendirmemelisiniz. Bebeğinizle oyuncaklar aracılığı ile oyun oynamayı düşünüyorsanız, tek bir zamanda tek bir oyuncak ile oynamaya özen gösterin. Bebeklerdeki kısıtlı dikkat kapasitesini göz önünde bulunduran bu oyun yaklaşımı ile daha etkin ve kalıcı bir öğrenme deneyimi yaşamasını sağlarsınız.

Bebeklerdeki zeka gelişimiBebeklerin doğuştan gelen dünyayı keşfetme isteği vardır ve bu sayede sizin yaptığınız her şey onu uyarır. Bebeğinizle konuştuğunuzda sesiniz, ışık, renk, hareketler, odaya giren güneş ışığı, markete gittiğinizde raflarda gördüğü objeler yani kısacası bebeğinizin çevresinde olup biten her şey onun öğrenmesine katkı sağlar. Bu söylediklerimiz, bebeğinizin öğrenmesinde önemlidir, ancak birebir ve yüz yüze oyun ile bebeğinizin zekâ gelişiminde çok önemlidir.

Bebeğinizin yaptığı işlerdeki yaşadığı başarı duygusu onun zekâ gelişimini motive edecek ve daha kolay şekilde öğrenecektir.  Bebekler yürümeye başlamadan ve konuşmayı öğrenmeden onlarla iletişim kurmak imkânsızdır gibi düşünceler tamamen yanlıştır. Bu yüzden birçok ebeveyn çocuğu ile ilk yılda sağlıklı bir şekilde yüz yüze iletişim kurma şansını kaybederler ve bu çocuklar, zekâ gelişimleri açısından önemli bir aktiviteden mahrum kalırlar.  Oysaki yaşamın ilk altı ayı bebeğin hayatındaki en sosyalleşmeye açık olduğu dönem olduğu dönemdir. Unutmayın ki bebeğiniz onunla oynamanızdan ve onunla konuşmanızdan tek başına oyuncak ile oynamaya göre çok daha fazla keyif alacaktır. Bebeğinizin dünyaya gözlerini açtığı ilk andan itibaren onunla sağlıklı iletişimler kurmak, oyunlar oynamak gibi faaliyetler ile bebeğinizin zekâ gelişimine olumlu katkı sağlayacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*