Bebekler Ne Zaman Yürürler

Anne ve babaların heyecanla ve merakla bekledikleri anlardan bir tanesi de bebeklerinin o ilk adımı atacağı andır. Bizde bu konuda meraklanan anne ve babalar için bu meraklarını giderecek olan özet bilgileri onlarla paylaşıyoruz.

Bebeklerin ayata durmaya başladıkları yürüme için ilk adım sayılacak an beşinci aydır. Beşinci aydan itibaren bebekler koltuk altlarından tutlursa ayakları üstünde durabilriler. Yedinci ayda destekle bir yere tutunarak kısa süre ayakta durabilir. Sekizinci aydan itibaren destekle dikilir. Tek elinden tutulursa kısa süre ayakta dikilebilir.

Dokuzuncu aydan itibaren sırayalabilir yani bir yere tutunarak yan yana adım atar

Onuncu aydan itibaren koltuk altından veya iki elinden tutularak öne doğru adım atar

Bir yaşından itibaren yürümeye başlar. Ancak dokuzunda aydan itibaren yürümeye başlayan bebekler olduğu gibi on beşinci ayda kadar yürüyemeyen çocuklarda vardır. Bazı çocuklar temkinlidir. Kendini güvende hissedinceye kadar yürüyemezler eklem bağları gevşek olan çocuklarda yaşıtlardından daha geç ayağa kalkıp yürüyemeye başlayabilir.

Bazı bebekler biranda ayağa kalkar Başlangıçta belirtildiği gibi beşinci aydan itibaren emekleyebilen yedinci aydan itibaren sıralaybilen ve dokuzuncu aydan itibaren yüyüebilen bebekler olduğu gibi on birinci aya kadar ayaklarının üstüne bile basmak istemeyen bebekler vardır. Bu bebekler biranda ayağa kalkıp sıralayabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*