Bebek Gelişiminde Anne Sütünün Önemi Nedir?

Bebek Gelişiminde Anne Sütünün Önemi

Anne sütünde bir bebeğin gelişimi için gerekli olan bütün vitaminler ve proteinler bulunmaktadır. Bu yüzden bebeklerin gelişiminde anne sütünün büyük bir önemi vardır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi, diğer bebeklere oranla daha da gelişmiş olmaktadır. Bebeğinizin hem sağlığı hem de beslenmesi adına belirli bir dönem boyunca anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir.

Bebek gelişimlerine bağlı olarak; özellikle ilk 6 ay ek gıdalara geçilmemesi önerilmektedir. Bu bebeklerin hem bedensel hem de ruhsal yönden gelişmesine katkı sağlayacaktır. Ek gıdalara daha önceki bir dönemde geçilmesi, bebeklerin alması gereken vitaminlerin vücuttaki oranını azaltacak; böyle bir durumda bebek sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Anne Sütüne Ne Kadar Süre Devam Edilmelidir?

Anne sütünün bebeğe şu kadar dönem verilmesi diye doğru bir ifade bulunmamaktadır. Çünkü, bu bebek gelişimi için en çok faydalı besindir. Ama özellikle altıncı aydan sonra, sadece sütle beslenmesi bebeğin açlık duygularını bastırmada yeterli olmayacağı için ek gıdalara geçilebilir.  Özellikle 6 ayını dolduran bebeklerde anne sütünün yanında ek gıdalara da yer verilmesi gerekmektedir. Yaklaşık 2 yaşına kadar bu şekilde devam edebilir. Anne ile bebek arasında bağı oluşturan bu besine devam edilmesi veya bırakılması bebeğin gelişimine göre planlanması uygun olacaktır. Doktorunuza danışarak anne sütüne davam edilmesi veya bırakılması konularında birlikte karar alınız.

Bebek Gelişiminde Anne Sütünün Önemi Nedir?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*