Anne ve Bebek Sağlığı için Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte ilk dönem alışma dönemi olduğu için anne olduğunuzu anlamak biraz zor olacaktır. Bu dönemde daha çok yaşanan şikâyetlerden biri olan bebek ölümlerine sebep olan nedenlerden uzak durmalıyız. Bu nedenler özellikle bilinçsiz şeklide hal ve hareketlerde bulunmaktan uzak durunuz Ani hareketlerden sakınmalıyız özellikle ağır şeyler kaldırmamaya yürüyüşlerinize de dikkat etmeniz gerektiğini unutmamamız gerekiyor. Hamilelikte dikkat edilmesi gerekilenlerin başında sigara ve alkol gelir. Hamileliğinizin başladığı günden itibaren sigara ve alkol tüketiyorsanız bırakmalısınız çünkü sigara ve alkol tüketimi çocuğunuzun gelişimini kötü yönde etkiler. Ayrıca radyasyondan da uzak durmanız gerekir telefon, dizüstü bilgisayarı gibi elektronik aletleri karnınızdan uzakta tutunuz.

Hamilelikte Anne ve Bebek Sağlığı için Dikkat Edilmesi GerekenlerBu dönemde daha hassas olduğunuz için her söylenilen söz size daha ağır gelecektir bu yüzden çevrenizdeki insanlarında size karşı daha duygusal yaklaşımı gerekmekte özellikle eşinizin size karşı daha hassas olması bu tramvayı kolay atlatmanız sağlayacaktır. Uzun yola gitmemeye ve uzun süre ayakta durmamaya dikkat etmeniz bebeğiniz ve sizin için çok önemlidir.

 

Doğum Yaklaşıyor

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekilenlerin ikinci evresi olan bebeğe alışma döneminde artık anne olduğunuzun farkına varacaksınız onun hareketleri ile anneliğe daha çok alışacak ve bağlanacaksınız. Bu dönemde bebeğiniz sizin sesinizi ve eşinizin sesini duyacağı için onunla daha çok sessiz bir ortamda konuşunuz. Sizin bu dönemde stresli ortamlardan uzak durmanız bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir bebeğinizi anne karnında stresli bir ortamdan uzak tutmanız doğduktan sonra daha huzurlu bir bebek yetiştirmenizi sağlayacaktır. Bu dönemde spor hareketleri yapmanız ve her gün düzenli yürüyüş yapmanız kolay doğum yapmanızı sağlayacaktır.

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekilenlerin son evresi olan bebeğe kavuşma döneminde doğum stresi bebeğe kavuşma heyecanı sizi daha çok heyecanlandıracaktır. Sık idrara çıkma yüzünden uzun yol yürüyüşlerinden ve uzun yola çıkmaktan sakınınız. Fazla ayakta kalmamaya dikkat ediniz. Kalabalık ortamlardan uzak durunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*